Stackpole Electronics Inc. WW12FT806R
WW12FT806R picture photo
Mfg. Part Number
WW12FT806R
Brief Description
RES 806 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
WW12FT806R.pdf
Availability of WW12FT806R
QUANTITY
WW12FT806R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW12FT806R
Internal Part NumberEIS-WW12FT806R
Standard Package2,500
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.312" L (2.79mm x 7.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW12FT806R
Related LinksWW12F, WW12FT806R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW12FT806R Details Description
Related parts for WW12FT806R
IC LATCH QUAD 16-DIP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 4.7K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 6COND SILVER 5' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
RES 25 OHM .3W .05% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 24POS SMD datasheet.pdf