Vishay/BCcomponents VY2471M29Y5SS63V5
VY2471M29Y5SS63V5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2471M29Y5SS63V5
Brief Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
VY2471M29Y5SS63V5.pdf
Availability of VY2471M29Y5SS63V5
QUANTITY
VY2471M29Y5SS63V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2471M29Y5SS63V5
Internal Part NumberEIS-VY2471M29Y5SS63V5
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2471M29Y5SS63V5
Related LinksVY2471M2, VY2471M29Y5SS63V5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2471M29Y5SS63V5 Details Description
Related parts for VY2471M29Y5SS63V5
CONN RECEPT 16POS W/POSTIVE LOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
BLUETOOTH/GPS ANTENNA 10X3X1.3MM datasheet.pdf
MICRO 9POS SKT 12" datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V C0H RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 60 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf