Vishay/BCcomponents VY2472M49Y5UG6UV5
VY2472M49Y5UG6UV5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2472M49Y5UG6UV5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2472M49Y5UG6UV5.pdf
Availability of VY2472M49Y5UG6UV5
QUANTITY
VY2472M49Y5UG6UV5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2472M49Y5UG6UV5
Internal Part NumberEIS-VY2472M49Y5UG6UV5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2472M49Y5UG6UV5
Related LinksVY2472M4, VY2472M49Y5UG6UV5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2472M49Y5UG6UV5 Details Description
Related parts for VY2472M49Y5UG6UV5
CONN HSG RCPT 8POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 46MA 58.8 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
LEFT INSERTION BLADE datasheet.pdf
RES 62 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
21+21 DIL SMT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 14POS datasheet.pdf