CUI Inc. VYB10W-Q24-D12-T
VYB10W-Q24-D12-T picture photo
Mfg. Part Number
VYB10W-Q24-D12-T
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 10W +/-12V 416MA
Datasheet Download
VYB10W-Q24-D12-T.pdf
Availability of VYB10W-Q24-D12-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VYB10W-Q24-D12-T Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB10W-Q24-D12-T
Internal Part NumberEIS-VYB10W-Q24-D12-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB10W-T Series Cert of Compliance
Featured Product10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB10W-T
PackagingTray
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output±12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 416mA
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 416mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)10W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.06" L x 2.17" W x 0.75" H (52.3mm x 55.0mm x 19.0mm)
Power (Watts) - Max10W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB10W-Q24-D12-T
Related LinksVYB10W-Q, VYB10W-Q24-D12-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB10W-Q24-D12-T Details Description
Related parts for VYB10W-Q24-D12-T
IC MOSFET HS PWR SW 5A 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A TO-263 datasheet.pdf
CONN HEADER MALE 32POS STR SMD datasheet.pdf
TCO 250VAC 15A 100C(212F) RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS GOLD SMD datasheet.pdf
GDT 1000V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC ENERGY METER 1.8V/3V 28SSOP datasheet.pdf