CUI Inc. VYB15W-Q24-S12
VYB15W-Q24-S12 picture photo
Mfg. Part Number
VYB15W-Q24-S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15W 12V 1.25A
Datasheet Download
VYB15W-Q24-S12.pdf
Availability of VYB15W-Q24-S12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VYB15W-Q24-S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB15W-Q24-S12
Internal Part NumberEIS-VYB15W-Q24-S12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB15W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB15W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB15W-Q24-S12
Related LinksVYB15W-, VYB15W-Q24-S12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB15W-Q24-S12 Details Description
Related parts for VYB15W-Q24-S12
RES SMD 300K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4949TL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FRACT-N PLL 16BIT 40SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8 X SPST 42TQFN datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf