CUI Inc. VYB15W-Q48-S15-T
VYB15W-Q48-S15-T picture photo
Mfg. Part Number
VYB15W-Q48-S15-T
Brief Description
CONVERTER DC/DC 15W 15V 1A
Datasheet Download
VYB15W-Q48-S15-T.pdf
Availability of VYB15W-Q48-S15-T
QUANTITY
VYB15W-Q48-S15-T Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB15W-Q48-S15-T
Internal Part NumberEIS-VYB15W-Q48-S15-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB15W-T Series Cert of Compliance
Featured Product10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package90
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB15W-T
PackagingTray
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 1A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.06" L x 2.17" W x 0.75" H (52.3mm x 55.0mm x 19.0mm)
Power (Watts) - Max15W
Approvals-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB15W-Q48-S15-T
Related LinksVYB15W-Q, VYB15W-Q48-S15-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB15W-Q48-S15-T Details Description
Related parts for VYB15W-Q48-S15-T
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RECEPT 8 POS ECONOSEAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SC75 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 453MA 400 MOHM datasheet.pdf
IP CORE QUAD GBE OVER SONET/SDH datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
FPWINGR UPGRADE TO VER2 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf