| Internal Part Number | EIS-VYB20W-Q24-D15-H | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | VYB20W Series Cert of Compliance | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 31/May/2013 | |
| Standard Package | 24 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | VYB20W | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 9V | |
| Voltage - Input (Max) | 36V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | -15V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 667mA, 667mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 20W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | With Remote On/Off and UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 6-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.18" W x 0.89" H (50.8mm x 30.0mm x 22.5mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 87% | |
| Power (Watts) - Max | 20W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | VYB20W-Q24-D15-H | |
| Related Links | VYB20W-Q, VYB20W-Q24-D15-H Datasheet, CUI Inc. Distributor | |
 | PN5134 | TRANS NPN 10V 0.5A TO-92 | datasheet.pdf | |
 | 1005685-1 | SENSOR ACCELEROMETER 3-AXIS SMD | datasheet.pdf | |
 | 345-010-527-204 | CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN | datasheet.pdf | |