CUI Inc. VYB20W-Q24-S12-H
VYB20W-Q24-S12-H picture photo
Mfg. Part Number
VYB20W-Q24-S12-H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 1.667A THRU
Datasheet Download
VYB20W-Q24-S12-H.pdf
Availability of VYB20W-Q24-S12-H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VYB20W-Q24-S12-H Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB20W-Q24-S12-H
Internal Part NumberEIS-VYB20W-Q24-S12-H
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB20W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB20W
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.667A, 1.667A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.18" W x 0.89" H (50.8mm x 30.0mm x 22.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB20W-Q24-S12-H
Related LinksVYB20W-Q, VYB20W-Q24-S12-H Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB20W-Q24-S12-H Details Description
Related parts for VYB20W-Q24-S12-H
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC POT TRIMMER NV 10K 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC .75-5.0 VDC 6A OUTPUT datasheet.pdf
IC LIN FAIL-SAFE 24-HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 6POS R/A TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf