CUI Inc. VYB20W-Q48-S12
VYB20W-Q48-S12 picture photo
Mfg. Part Number
VYB20W-Q48-S12
Brief Description
CONVERTER DC/DC 20W 12V 1.67A
Datasheet Download
VYB20W-Q48-S12.pdf
Availability of VYB20W-Q48-S12
QUANTITY
VYB20W-Q48-S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VYB20W-Q48-S12
Internal Part NumberEIS-VYB20W-Q48-S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYB20W Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package7
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVYB20W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYB20W-Q48-S12
Related LinksVYB20W-, VYB20W-Q48-S12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYB20W-Q48-S12 Details Description
Related parts for VYB20W-Q48-S12
IC MPU SUPERVISORY 4.38V SOT23 datasheet.pdf
COND SGNL 35/32 J/K/T/E/N/R/S/B datasheet.pdf
SWITCH DIP TOP SLIDE FLUSH 10POS datasheet.pdf
THERM NC 115C LEAD FRAME 2SIP datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf