CUI Inc. VYC30W-Q48-D12
VYC30W-Q48-D12 picture photo
Mfg. Part Number
VYC30W-Q48-D12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 30W +/-12V 1.25A
Datasheet Download
VYC30W-Q48-D12.pdf
Availability of VYC30W-Q48-D12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VYC30W-Q48-D12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VYC30W-Q48-D12
Internal Part NumberEIS-VYC30W-Q48-D12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVYC30W Series Cert of Compliance
Featured Product10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/May/2013
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVYC30W
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A, 1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.44" H (50.8mm x 40.6mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VYC30W-Q48-D12
Related LinksVYC30W-, VYC30W-Q48-D12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VYC30W-Q48-D12 Details Description
Related parts for VYC30W-Q48-D12
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 6POS R/A DUAL .163 TIN datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 3CF 5.12" datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SER/PAR 25M 52-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
STRIP MARKER 18 STD datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" WHT JACKS datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf