TT Electronics/Welwyn W21-470RJI
W21-470RJI picture photo
Mfg. Part Number
W21-470RJI
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
W21-470RJI.pdf
Availability of W21-470RJI
QUANTITY
W21-470RJI Order Process
Ship out your order
Specifications of W21-470RJI
Internal Part NumberEIS-W21-470RJI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesW20
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.220" Dia x 0.500" L (5.60mm x 12.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W21-470RJI
Related LinksW21-4, W21-470RJI Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
W21-470RJI Details Description
Related parts for W21-470RJI
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
PLUG 10POS 80DEG BLK/RED 4.0-5.2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS 5.08MM datasheet.pdf