Winbond Electronics Corp. W25P40VSNIG
W25P40VSNIG picture photo
Mfg. Part Number
W25P40VSNIG
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 40MHZ 8SOIC
Datasheet Download
W25P40VSNIG.pdf
Availability of W25P40VSNIG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W25P40VSNIG Order Process
Ship out your order
Specifications of W25P40VSNIG
Internal Part NumberEIS-W25P40VSNIG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed40MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25P40VSNIG
Related LinksW25P4, W25P40VSNIG Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25P40VSNIG Details Description
Related parts for W25P40VSNIG
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 18POS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 26POS datasheet.pdf
RES SMD 898 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 101POS GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SAK 2.5 T/35 2 POLE CU/CO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
750 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
26500 12C 12#20 S RECP SS LC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 27V 500W datasheet.pdf