Panasonic Electric Works DS2Y-S-DC12V-R
DS2Y-S-DC12V-R picture photo
Mfg. Part Number
DS2Y-S-DC12V-R
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Datasheet Download
DS2Y-S-DC12V-R.pdf
Availability of DS2Y-S-DC12V-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS2Y-S-DC12V-R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2Y-S-DC12V-R
Internal Part NumberEIS-DS2Y-S-DC12V-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRelay Technical Info
Standards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLDS2/DS2Y Relays Apr/2012
SeriesDS2Y
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2Y-S-DC12V-R
Related LinksDS2Y-S-, DS2Y-S-DC12V-R Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2Y-S-DC12V-R Details Description
Related parts for DS2Y-S-DC12V-R
CAP TANT 0.1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL MULT 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf