Winbond Electronics Corp. W25Q40CLZPIG
W25Q40CLZPIG picture photo
Mfg. Part Number
W25Q40CLZPIG
Brief Description
IC FLASH 4MBIT 50MHZ 8WSON
Datasheet Download
W25Q40CLZPIG.pdf
Availability of W25Q40CLZPIG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W25Q40CLZPIG Order Process
Ship out your order
Specifications of W25Q40CLZPIG
Internal Part NumberEIS-W25Q40CLZPIG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size4M (512K x 8)
Speed104MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON (6x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25Q40CLZPIG
Related LinksW25Q40, W25Q40CLZPIG Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25Q40CLZPIG Details Description
Related parts for W25Q40CLZPIG
CAP CER 22PF 440VAC SL/GP RADIAL datasheet.pdf
CONN JACKSCREW LONG FEMALE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 240W H-37260-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 673K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf