| Internal Part Number | EIS-W25Q80BLUXIG TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Series | SpiFlash® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | FLASH | |
| Memory Type | FLASH - NOR | |
| Memory Size | 8M (1M x 8) | |
| Speed | 80MHz | |
| Interface | SPI Serial | |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |