Winbond Electronics Corp. W25Q80EWSNIG
W25Q80EWSNIG picture photo
Mfg. Part Number
W25Q80EWSNIG
Brief Description
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC
Datasheet Download
W25Q80EWSNIG.pdf
Availability of W25Q80EWSNIG
QUANTITY
W25Q80EWSNIG Order Process
Ship out your order
Specifications of W25Q80EWSNIG
Internal Part NumberEIS-W25Q80EWSNIG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size8M (1M x 8)
Speed104MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.65 V ~ 1.95 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25Q80EWSNIG
Related LinksW25Q80, W25Q80EWSNIG Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25Q80EWSNIG Details Description
Related parts for W25Q80EWSNIG
OUTPUT MODULE DC STANDARD 5VDC datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 12V 12MM PROMINENT RED datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AC datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 379MA 1.4 OHM datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 R/Y/G DIFF datasheet.pdf