Winbond Electronics Corp. W25X16AVDAIZ
W25X16AVDAIZ picture photo
Mfg. Part Number
W25X16AVDAIZ
Brief Description
IC FLASH 16MBIT 75MHZ 8DIP
Datasheet Download
W25X16AVDAIZ.pdf
Availability of W25X16AVDAIZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W25X16AVDAIZ Order Process
Ship out your order
Specifications of W25X16AVDAIZ
Internal Part NumberEIS-W25X16AVDAIZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesSpiFlash®
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed75MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W25X16AVDAIZ
Related LinksW25X16, W25X16AVDAIZ Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W25X16AVDAIZ Details Description
Related parts for W25X16AVDAIZ
DIODE SCHOTTKY 45V 16A TO220AC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 0.8A SC73 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE, RA 5M 22 AWG datasheet.pdf
GDT 500V 20% 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf