Winbond Electronics Corp. W29GL064CL7T
W29GL064CL7T picture photo
Mfg. Part Number
W29GL064CL7T
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 64MBIT 70NS 56TSOP
Datasheet Download
W29GL064CL7T.pdf
Availability of W29GL064CL7T
QUANTITY
W29GL064CL7T Order Process
Ship out your order
Specifications of W29GL064CL7T
Internal Part NumberEIS-W29GL064CL7T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size64M (8M x 8, 4M x 16)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case56-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package56-TSOP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W29GL064CL7T
Related LinksW29GL0, W29GL064CL7T Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W29GL064CL7T Details Description
Related parts for W29GL064CL7T
CAP MICA 1000PF 1% 100V RADIAL datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 4' YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
POWER CHASSIS 600W 6 SLOT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-10POS BCD datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 5% 2KV RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 50.00 MHZ 6.4PF SMD datasheet.pdf