AVX Corporation W2A25C102MAT2A
W2A25C102MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
W2A25C102MAT2A
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 1000PF 50V X7R 0508
Datasheet Download
W2A25C102MAT2A.pdf
Availability of W2A25C102MAT2A
QUANTITY
W2A25C102MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of W2A25C102MAT2A
Internal Part NumberEIS-W2A25C102MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
SeriesIPC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors2
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.051" L x 0.083" W (1.30mm x 2.10mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.94mm)
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2A25C102MAT2A
Related LinksW2A25C1, W2A25C102MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W2A25C102MAT2A Details Description
Related parts for W2A25C102MAT2A
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.2MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
ANTENNA CHIP 2.4GHZ datasheet.pdf
RES SMD 0.649 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 10POS datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL IND datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 100KHZ 10UMAX datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf