AVX Corporation W2L16C104KAT1S
W2L16C104KAT1S picture photo
Mfg. Part Number
W2L16C104KAT1S
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0508
Datasheet Download
W2L16C104KAT1S.pdf
Availability of W2L16C104KAT1S
QUANTITY
W2L16C104KAT1S Order Process
Ship out your order
Specifications of W2L16C104KAT1S
Internal Part NumberEIS-W2L16C104KAT1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2L16C104KAT1S
Related LinksW2L16C1, W2L16C104KAT1S Datasheet, AVX Corporation Distributor
W2L16C104KAT1S Details Description
Related parts for W2L16C104KAT1S
CONN RCPT 23POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC POWERMITE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 74.1758MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
20+20 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
ADAPTER 48PIN LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf