AVX Corporation W2L16C223MAT1S
W2L16C223MAT1S picture photo
Mfg. Part Number
W2L16C223MAT1S
Brief Description
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0508
Datasheet Download
W2L16C223MAT1S.pdf
Availability of W2L16C223MAT1S
QUANTITY
W2L16C223MAT1S Order Process
Ship out your order
Specifications of W2L16C223MAT1S
Internal Part NumberEIS-W2L16C223MAT1S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2L16C223MAT1S
Related LinksW2L16C2, W2L16C223MAT1S Datasheet, AVX Corporation Distributor
W2L16C223MAT1S Details Description
Related parts for W2L16C223MAT1S
IC TRANSCEIVER RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.97" DIA BLACK datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 14AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf