AVX Corporation W2L16C683MAT1A
W2L16C683MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
W2L16C683MAT1A
Brief Description
CAP CER 0.068UF 6.3V X7R 0508
Datasheet Download
W2L16C683MAT1A.pdf
Availability of W2L16C683MAT1A
QUANTITY
W2L16C683MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W2L16C683MAT1A
Internal Part NumberEIS-W2L16C683MAT1A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2L16C683MAT1A
Related LinksW2L16C6, W2L16C683MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W2L16C683MAT1A Details Description
Related parts for W2L16C683MAT1A
LED 3HI 3MM RED/YEL/GRN LC PCMNT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.57A MINI2 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS IDC 24AWG .156 datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 200VAC 28VDC datasheet.pdf