AVX Corporation W2L1YC223MAT1S
W2L1YC223MAT1S picture photo
Mfg. Part Number
W2L1YC223MAT1S
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0508
Datasheet Download
W2L1YC223MAT1S.pdf
Availability of W2L1YC223MAT1S
QUANTITY
W2L1YC223MAT1S Order Process
Ship out your order
Specifications of W2L1YC223MAT1S
Internal Part NumberEIS-W2L1YC223MAT1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2L1YC223MAT1S
Related LinksW2L1YC2, W2L1YC223MAT1S Datasheet, AVX Corporation Distributor
W2L1YC223MAT1S Details Description
Related parts for W2L1YC223MAT1S
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
KINTEX-7 FPGA KC705 EVAL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 942.5MHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf