AVX Corporation W2L1ZD105MAT1A
W2L1ZD105MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
W2L1ZD105MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0508
Datasheet Download
W2L1ZD105MAT1A.pdf
Availability of W2L1ZD105MAT1A
QUANTITY
W2L1ZD105MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W2L1ZD105MAT1A
Internal Part NumberEIS-W2L1ZD105MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0508 (1220 Metric)
Size / Dimension0.050" L x 0.080" W (1.27mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W2L1ZD105MAT1A
Related LinksW2L1ZD1, W2L1ZD105MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W2L1ZD105MAT1A Details Description
Related parts for W2L1ZD105MAT1A
DSUB CABL-AFP25G/ AE25M / AFP25G datasheet.pdf
MOD PWR MED FILTER 1A 2POLE PNL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS datasheet.pdf