Pulse Electronics Corporation W3538M0200
W3538M0200 picture photo
Mfg. Part Number
W3538M0200
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
PENTA BAND GPRS PCB TELIT 200MM
Datasheet Download
W3538M0200.pdf
Availability of W3538M0200
QUANTITY
W3538M0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of W3538M0200
Internal Part NumberEIS-W3538M0200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz), UHF (1 GHz ~ 2 GHz)
Frequency (Center/Band)892MHz, 1.9GHz
Frequency Range824MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz
Antenna TypePCB Trace
Number of Bands2
VSWR-
Return Loss-6dB
Gain2.8dBi, 6.3dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, IPEX (U.FL)
Ingress Protection-
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.028" (0.70mm)
ApplicationsGSM, WCDMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W3538M0200
Related LinksW3538, W3538M0200 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
W3538M0200 Details Description
Related parts for W3538M0200
FIXED IND 1.5UH 11.4A 3 MOHM TH datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 221 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TOOL FERRULE L-PLATE .250-.259 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RDL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPLITTER Y FEMALE-2 FEMALE 3POS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
HDM W/FA SAPR200F280OV K CUT datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf