AVX Corporation W3F45C4718AT1A
W3F45C4718AT1A picture photo
Mfg. Part Number
W3F45C4718AT1A
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
CAP FEEDTHRU 470PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
W3F45C4718AT1A.pdf
Availability of W3F45C4718AT1A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W3F45C4718AT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W3F45C4718AT1A
Internal Part NumberEIS-W3F45C4718AT1A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSurface Mount FeedThru Filters
PCN Obsolescence/ EOLW2F4/W3F4/W3H1 EOL 22/Jun/2015
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
SeriesW3F4
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Voltage50V
Current300mA
DC Resistance (DCR)600 mOhm
Operating Temperature-
Package / Case1206 (3216 Metric), 4 PC Pad
Height (Max)0.048" (1.22mm)
Size / Dimension0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Thread Size-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W3F45C4718AT1A
Related LinksW3F45C4, W3F45C4718AT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W3F45C4718AT1A Details Description
Related parts for W3F45C4718AT1A
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 16POS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 500MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf