AVX Corporation W3L1YC473MAT1A
W3L1YC473MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
W3L1YC473MAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0612
Datasheet Download
W3L1YC473MAT1A.pdf
Availability of W3L1YC473MAT1A
QUANTITY
W3L1YC473MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of W3L1YC473MAT1A
Internal Part NumberEIS-W3L1YC473MAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesIDC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBypass, Decoupling
Ratings-
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow ESL (Multi-Terminal)
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W3L1YC473MAT1A
Related LinksW3L1YC4, W3L1YC473MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
W3L1YC473MAT1A Details Description
Related parts for W3L1YC473MAT1A
IC MULTIPLEXER 4X1 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET OMNIFET 42V 28A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 900NH 13A 2.9 MOHM SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISR 2.25V SOT23-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 20W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
VINYL TUBING .50 12.7MM CLEAR datasheet.pdf