TE Connectivity Potter & Brumfield Relays W51-A122B1-20
W51-A122B1-20 picture photo
Mfg. Part Number
W51-A122B1-20
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC
Datasheet Download
W51-A122B1-20.pdf
Availability of W51-A122B1-20
QUANTITY
W51-A122B1-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of W51-A122B1-20
Internal Part NumberEIS-W51-A122B1-20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Breakers
Standard Package200
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesW51
Breaker TypeThermal
Current Rating20A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC50V
Number of Poles1
Actuator TypeRocker
IlluminationRed
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W51-A122B1-20
Related LinksW51-A1, W51-A122B1-20 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
W51-A122B1-20 Details Description
Related parts for W51-A122B1-20
IC TXRX DUAL RS232 TRUE 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 22V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
PRESS PIN datasheet.pdf
QSFP PATCH CABLE 3M 26 AWG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.068UF RADIAL datasheet.pdf