| Internal Part Number | EIS-W77L516A25FL | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 96 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | W77 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | 8051 | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, Serial Port | |
| Peripherals | POR, WDT | |
| Number of I/O | 36 | |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 1K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |