Nuvoton Technology Corporation America W78L051C24PL
W78L051C24PL picture photo
Mfg. Part Number
W78L051C24PL
Brief Description
IC MCU 8-BIT 4K FLASH 44-PLCC
Datasheet Download
W78L051C24PL.pdf
Availability of W78L051C24PL
QUANTITY
W78L051C24PL Order Process
Ship out your order
Specifications of W78L051C24PL
Internal Part NumberEIS-W78L051C24PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Standard Package30
SeriesW78
PackagingTube
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityEBI/EMI, UART/USART
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W78L051C24PL
Related LinksW78L05, W78L051C24PL Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
W78L051C24PL Details Description
Related parts for W78L051C24PL
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT CTLR 11VQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
S2L-SMT 3.50/08/90G 3.2 BK datasheet.pdf
SLAS 20B SN ORANGE datasheet.pdf
LED 22MM GREEN 24V SCREW BLK datasheet.pdf
DSUB CMBO CRMP PIN 24-26AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf