Nuvoton Technology Corporation America W79E217AFG
W79E217AFG picture photo
Mfg. Part Number
W79E217AFG
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8051 100PQFP
Datasheet Download
W79E217AFG.pdf
Availability of W79E217AFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
W79E217AFG Order Process
Ship out your order
Specifications of W79E217AFG
Internal Part NumberEIS-W79E217AFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Obsolescence/ EOLMult 8051 Dev EOL 12/Nov/2015
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesW79
PackagingTray
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed33MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsLCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O60
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size2.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W79E217AFG
Related LinksW79E2, W79E217AFG Datasheet, Nuvoton Technology Corporation America Distributor
W79E217AFG Details Description
Related parts for W79E217AFG
TERM BLOCK FUSE W/DISCON LEVER datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
POT SLIDE 5K OHM .1W 30MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH PLEN OM2+ 4M datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 164MBGA datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 474MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf