TE Connectivity Potter & Brumfield Relays W93-X112-50
W93-X112-50 picture photo
Mfg. Part Number
W93-X112-50
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 277VAC
Datasheet Download
W93-X112-50.pdf
Availability of W93-X112-50
QUANTITY
W93-X112-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of W93-X112-50
Internal Part NumberEIS-W93-X112-50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Breakers
Featured ProductCircuit Breakers
3D Model1-1393255-3.pdf
Standard Package8
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesW9
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating50A
Voltage Rating - AC277V
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W93-X112-50
Related LinksW93-X, W93-X112-50 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
W93-X112-50 Details Description
Related parts for W93-X112-50
IDC CABLE - MKS50K/MC50F/MKS50K datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC datasheet.pdf
RES SMD 2.8M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CORD REEL #16-3&SWING MOUNT 50' datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 24"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 2POS datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X24X5" 4A CRS datasheet.pdf
LED SUPP CC AC/DC 54-108V 700MA datasheet.pdf
GT 4C 4#8 PIN RECP datasheet.pdf
60V, SOT23F, PNP medium power transistor IC datasheet.pdf