Triad Magnetics WAU16-400
WAU16-400 picture photo
Mfg. Part Number
WAU16-400
Manufacturer
Product Category
AC AC Wall Adapters
Brief Description
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 16V 6W
Datasheet Download
WAU16-400.pdf
Availability of WAU16-400
QUANTITY
WAU16-400 Order Process
Ship out your order
Specifications of WAU16-400
Internal Part NumberEIS-WAU16-400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelWAU16-400
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC AC Wall Adapters
SeriesWAU16
Region UtilizedNorth America
FormWall Mount (Class II)
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input120VAC
Voltage - Output16VAC
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts)6W
No Load Power Consumption500mW (Max)
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension1.61" L x 1.97" W x 2.76" H (41.0mm x 50.0mm x 70.0mm)
ApprovalscUL, UL
Power (Watts) - Max6W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WAU16-400
Related LinksWAU1, WAU16-400 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
WAU16-400 Details Description
Related parts for WAU16-400
CABLE FLAT FLEX 16POS 1MM 4" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 27POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 SQ datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf