Cornell Dubilier Electronics WBR1000-50A
WBR1000-50A picture photo
Mfg. Part Number
WBR1000-50A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 50V AXIAL
Datasheet Download
WBR1000-50A.pdf
Availability of WBR1000-50A
QUANTITY
WBR1000-50A Order Process
Ship out your order
Specifications of WBR1000-50A
Internal Part NumberEIS-WBR1000-50A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWBR
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance-10%, +150%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)390 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.650" Dia x 1.830" L (16.51mm x 46.48mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBR1000-50A
Related LinksWBR10, WBR1000-50A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WBR1000-50A Details Description
Related parts for WBR1000-50A
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 50K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC R6 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf