Cornell Dubilier Electronics WBR20-350A
WBR20-350A picture photo
Mfg. Part Number
WBR20-350A
Brief Description
CAP ALUM 20UF 350V AXIAL
Datasheet Download
WBR20-350A.pdf
Availability of WBR20-350A
QUANTITY
WBR20-350A Order Process
Ship out your order
Specifications of WBR20-350A
Internal Part NumberEIS-WBR20-350A
PackagingBulk
Capacitance20µF
Tolerance-10%, +100%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.520" Dia x 1.570" L (13.21mm x 39.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBR20-350A
Related LinksWBR20, WBR20-350A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WBR20-350A Details Description
Related parts for WBR20-350A
FILTER LINE 2MH 10A HORIZONTAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A TO220AB datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY .250A 600VAC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FEMALE CONTACT INSERT 12POS datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf