Cornell Dubilier Electronics WBR3000-35A
WBR3000-35A picture photo
Mfg. Part Number
WBR3000-35A
Brief Description
CAP ALUM 3000UF 35V AXIAL
Datasheet Download
WBR3000-35A.pdf
Availability of WBR3000-35A
QUANTITY
WBR3000-35A Order Process
Ship out your order
Specifications of WBR3000-35A
Internal Part NumberEIS-WBR3000-35A
PackagingBulk
Capacitance3000µF
Tolerance-10%, +150%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.740" Dia x 1.690" L (18.80mm x 42.93mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBR3000-35A
Related LinksWBR30, WBR3000-35A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WBR3000-35A Details Description
Related parts for WBR3000-35A
CONN JUMPER TERM BLOCK 5.0MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
EMITTER IR 880NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.8A 55 MOHM SMD datasheet.pdf