Stackpole Electronics Inc. WCBF15FB8K00
WCBF15FB8K00 picture photo
Mfg. Part Number
WCBF15FB8K00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CERM WW 15W 8K OHM 1%
Datasheet Download
WCBF15FB8K00.pdf
Availability of WCBF15FB8K00
QUANTITY
WCBF15FB8K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of WCBF15FB8K00
Internal Part NumberEIS-WCBF15FB8K00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8k
Tolerance±1%
Power (Watts)15W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension1.890" L x 0.492" W (48.00mm x 12.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WCBF15FB8K00
Related LinksWCBF15, WCBF15FB8K00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WCBF15FB8K00 Details Description
Related parts for WCBF15FB8K00
SWITCH SNAP FS-T ROLLER GOLD SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN BLACK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 48V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.95A 53.8 MOHM datasheet.pdf