| Internal Part Number | EIS-WD3SN02GX808-1333K-PE | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Memory Cards, Modules | |
| Family | Memory - Modules | |
| Series | - | |
| Memory Type | DDR3 SDRAM | |
| Memory Size | 2GB | |
| Speed | 1.333GHz | |
| Package / Case | 204-SODIMM | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | WD3SN02GX808-1333K-PE | |
| Related Links | WD3SN02GX8, WD3SN02GX808-1333K-PE Datasheet, Wintec Industries Distributor | |
 | 640929-1 | Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp | datasheet.pdf | |