Silicon Labs WF121-E-V2
WF121-E-V2 picture photo
Mfg. Part Number
WF121-E-V2
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
WIFI MODULE U.FL ANTENNA
Datasheet Download
WF121-E-V2.pdf
Availability of WF121-E-V2
QUANTITY
WF121-E-V2 Order Process
Ship out your order
Specifications of WF121-E-V2
Internal Part NumberEIS-WF121-E-V2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductBluegiga Technologies - Wi-Fi Modules
Standard Package500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingCut Strip
RF Family/StandardWiFi
Protocol802.11b/g/n
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate72.2Mbps
Power - Output17dBm
Sensitivity-97dBm
Serial InterfacesSPI, UART, USB
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size512kB Flash, 128kB SRAM
Voltage - Supply2.3 V ~ 3.6 V
Current - Receiving68mA
Current - Transmitting68mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WF121-E-V2
Related LinksWF121, WF121-E-V2 Datasheet, Silicon Labs Distributor
WF121-E-V2 Details Description
Related parts for WF121-E-V2
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V .8A 9.6W OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-S300-HE20-V4 CBL ASSY datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
SNAP MOUNT 85C datasheet.pdf
ADAPTER AC SW 2POLAR 19V datasheet.pdf