Ohmite WFH160L250J
WFH160L250J picture photo
Mfg. Part Number
WFH160L250J
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 160W
Datasheet Download
WFH160L250J.pdf
Availability of WFH160L250J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WFH160L250J Order Process
Ship out your order
Specifications of WFH160L250J
Internal Part NumberEIS-WFH160L250J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesWFH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±5%
Power (Watts)160W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 220°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension5.512" L x 2.008" W (140.00mm x 51.00mm)
Height0.496" (12.60mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WFH160L250J
Related LinksWFH16, WFH160L250J Datasheet, Ohmite Distributor
WFH160L250J Details Description
Related parts for WFH160L250J
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS R/A DL .163 TIN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SMB datasheet.pdf
LGH 4 DBL MLD END LEAD ASY datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HDM DC VERTICAL POWER SLS 5.0ST datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 250MW SOD923 datasheet.pdf