Cree Inc. XPGWHT-01-R250-00ED3
XPGWHT-01-R250-00ED3 picture photo
Mfg. Part Number
XPGWHT-01-R250-00ED3
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD
Datasheet Download
XPGWHT-01-R250-00ED3.pdf
Availability of XPGWHT-01-R250-00ED3
QUANTITY
XPGWHT-01-R250-00ED3 Order Process
Ship out your order
Specifications of XPGWHT-01-R250-00ED3
Internal Part NumberEIS-XPGWHT-01-R250-00ED3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesXLamp® XP-G
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4300K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test118 lm (114 lm ~ 122 lm)
Current - Test350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.9V
Lumens/Watt @ Current - Test116 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70 (Typ)
Current - Max1.5A
Viewing Angle125°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package4°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XPGWHT-01-R250-00ED3
Related LinksXPGWHT-01-, XPGWHT-01-R250-00ED3 Datasheet, Cree Inc. Distributor
XPGWHT-01-R250-00ED3 Details Description
Related parts for XPGWHT-01-R250-00ED3
RES CHAS MNT 50 OHM 10% 114W datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 0.6A TO92 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.5A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH KNB RECT 2POS SPDT ILL datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.150" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf