Ohmite WFH330L250J
WFH330L250J picture photo
Mfg. Part Number
WFH330L250J
Brief Description
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 330W
Datasheet Download
WFH330L250J.pdf
Availability of WFH330L250J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WFH330L250J Order Process
Ship out your order
Specifications of WFH330L250J
Internal Part NumberEIS-WFH330L250J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±5%
Power (Watts)330W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 220°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension11.024" L x 2.008" W (280.00mm x 51.00mm)
Height0.496" (12.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WFH330L250J
Related LinksWFH33, WFH330L250J Datasheet, Ohmite Distributor
WFH330L250J Details Description
Related parts for WFH330L250J
RES 0.2 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 4A TO-225AA datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.13 OHM 5% AXL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 20.3 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4A SOT-323 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf