Ohmite WHA5R0FET
WHA5R0FET picture photo
Mfg. Part Number
WHA5R0FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHA5R0FET.pdf
Availability of WHA5R0FET
QUANTITY
WHA5R0FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WHA5R0FET
Internal Part NumberEIS-WHA5R0FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHA5R0FET
Related LinksWHA5, WHA5R0FET Datasheet, Ohmite Distributor
WHA5R0FET Details Description
Related parts for WHA5R0FET
MOD PWR INLET W/SW PCB 1.5-2 PNL datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING 2POS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 14" 2A MED datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf