Ohmite WHB2K5FET
WHB2K5FET picture photo
Mfg. Part Number
WHB2K5FET
Brief Description
RES 2.5K OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHB2K5FET.pdf
Availability of WHB2K5FET
QUANTITY
WHB2K5FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WHB2K5FET
Internal Part NumberEIS-WHB2K5FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHB2K5FET
Related LinksWHB2, WHB2K5FET Datasheet, Ohmite Distributor
WHB2K5FET Details Description
Related parts for WHB2K5FET
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 5A datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
508 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 1600VDC datasheet.pdf