Ohmite WHC25RFE
WHC25RFE picture photo
Mfg. Part Number
WHC25RFE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHC25RFE.pdf
Availability of WHC25RFE
QUANTITY
WHC25RFE Order Process
Ship out your order
Specifications of WHC25RFE
Internal Part NumberEIS-WHC25RFE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHC25RFE
Related LinksWHC2, WHC25RFE Datasheet, Ohmite Distributor
WHC25RFE Details Description
Related parts for WHC25RFE
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TX ESD RS485/422 LP SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.485" UNIV datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 25NS 20PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position Gold Through Hole datasheet.pdf
SLEEVE FOR 250 F datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 820 OHM 14SOIC datasheet.pdf