Ohmite WHC5R0FET
WHC5R0FET picture photo
Mfg. Part Number
WHC5R0FET
Brief Description
RES 5 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHC5R0FET.pdf
Availability of WHC5R0FET
QUANTITY
WHC5R0FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WHC5R0FET
Internal Part NumberEIS-WHC5R0FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHC5R0FET
Related LinksWHC5, WHC5R0FET Datasheet, Ohmite Distributor
WHC5R0FET Details Description
Related parts for WHC5R0FET
CONN HEADER 9POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 12V 3.3V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO PROG 0.3A 8WDFN datasheet.pdf
RES SMD 0.013 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SEMI-AUTO MINIFIT TERMINA datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf