Ohmite WHC750FET
WHC750FET picture photo
Mfg. Part Number
WHC750FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHC750FET.pdf
Availability of WHC750FET
QUANTITY
WHC750FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WHC750FET
Internal Part NumberEIS-WHC750FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHC750FET
Related LinksWHC7, WHC750FET Datasheet, Ohmite Distributor
WHC750FET Details Description
Related parts for WHC750FET
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS793285YEQ datasheet.pdf
IC SENSOR HALL EFFECT PREC 3SIP datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT SER 87KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 507.6PSI SEALED GAUG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
16P + PE FEMALE INSERT 16A 250V/ datasheet.pdf