TT Electronics/Welwyn WHS2-100RJA25
WHS2-100RJA25 picture photo
Mfg. Part Number
WHS2-100RJA25
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS2-100RJA25.pdf
Availability of WHS2-100RJA25
QUANTITY
WHS2-100RJA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS2-100RJA25
Internal Part NumberEIS-WHS2-100RJA25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWHS
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.354" L (3.60mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS2-100RJA25
Related LinksWHS2-1, WHS2-100RJA25 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS2-100RJA25 Details Description
Related parts for WHS2-100RJA25
RES SMD 154K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 8POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
TFLEX 3130,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 GR/W SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 26POS .050 SMD datasheet.pdf