TT Electronics/Welwyn WHS3-47RJA1
WHS3-47RJA1 picture photo
Mfg. Part Number
WHS3-47RJA1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS3-47RJA1.pdf
Availability of WHS3-47RJA1
QUANTITY
WHS3-47RJA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS3-47RJA1
Internal Part NumberEIS-WHS3-47RJA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWHS
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS3-47RJA1
Related LinksWHS3-, WHS3-47RJA1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS3-47RJA1 Details Description
Related parts for WHS3-47RJA1
CONN HEADER VERT 4POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC FRONT-END MIXED-SGNL 64-LFCSP datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 13POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 110MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 29.5MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 30MA 700 MOHM datasheet.pdf
8397T107 SPACER datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 1A datasheet.pdf