TT Electronics/Welwyn WHS3-6R8JA1
WHS3-6R8JA1 picture photo
Mfg. Part Number
WHS3-6R8JA1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS3-6R8JA1.pdf
Availability of WHS3-6R8JA1
QUANTITY
WHS3-6R8JA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS3-6R8JA1
Internal Part NumberEIS-WHS3-6R8JA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWHS
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS3-6R8JA1
Related LinksWHS3-, WHS3-6R8JA1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS3-6R8JA1 Details Description
Related parts for WHS3-6R8JA1
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 1A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/SSFIB datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 360MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf